The Official Website of the State of Arkansas
AR
Hi, welcome to Arkansas.gov!

Governor Asa Hutchinson Announces Appointments

Date: 01.06.23

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments: Keith Chrestman, Jonesboro, as Circuit Judge for the Second Judicial Circuit.  Term expires on December 31, 2024.  Replaces Judge Cindy Thyer. Jim Andrews, El Dorado, as Circuit Judge for the Thirteenth Judicial Circuit.  Term expires on December 31, 2024.  Replaces Judge Robin Carroll. Ryan Phillips, Magnolia, as District Judge for the Thirty-Ninth Judicial District.  Term expires on December 31, 2024.  Replaces Judge David Graham. Clayton McCall, Russellville, as District Judge for the Eighth Judicial District.  Term begins on January 8, 2023, and expires on December 31, 2024.  Replaces Judge Don Bourne. J. Baxter Sharp III, Brinkley, as District Judge of the Monroe County District Court, Clarendon Department and Holly Grove Department.  Term expires on December 31, 2024.  Replaces David Carruth. Alison Williams, North Little Rock, to the Arkansas Educational Television Commission.  Term expires on March 23, 2030.  Replaces Skip Holland. Robert Moery, Carlisle, to the Arkansas Rural Development Commission.  Term expires on December 31, 2027. Shane Broadway, Bryant, to the War Memorial Stadium Commission.  Term expires on January 14, 2024.  Replaces Randy Woodard. Dr. Allen Williams, Cabot, to the Arkansas State Board of Dental Examiners.  Term expires on September 1, 2027.  Replaces Dr. Matthew McDonough. Karrie Jamison, Nashville, to the Arkansas State Board of Dental Examiners.  Term expires on September 1, 2027.  Reappointment. Bryan Day, Little Rock, to the Board of Visitors for the University of Arkansas-Pulaski Technical College.  Term expires on July 1, 2029.  Replaces Bonnie Davis. Dr. Christine Holt, Hope, to the Criminal Justice Institute Advisory Board.  Term expires January 14, 2025.  Replaces Dr. Margaret Ellibee. Clayton Edwards, Searcy, to the Professional Bail Bond Company and Professional Bail Bondsman Licensing Board.  Term expires on September 30, 2029.  Reappointment. Mary Erdman, Benton, to the Arkansas Veterans’ Commission.  Term expires on October 15, 2027.  Reappointment. Melonaie Gullick, Conway, to the Arkansas Veterans’ Commission.  Term expires on October 15, 2027.  Replaces Ronald Angel. Col. William Ingram Philips, Fairfield Bay, to the Arkansas Veterans’ Commission.  Term expires on October 15, 2027.  Reappointment. Ordrean Taylor, Forrest City, to the Department of Human Services State Institutional System Board.  Term expires on June 30, 2026.  Replaces James Luker. Reverend Charles Banks, Stuttgart, to the Criminal Detention Facility Review Committee District Six.  Term expires on March 22, 2023.  Replaces Katherine Roark. Col. Susan Dickson, Cabot, to the Criminal Detention Facility Review Committee District Five.  Term expires on March 22, 2023.  Replaces Mary Eddleman. Lane Crider, Fayetteville, to the State Board of Health.  Term expires on December 31, 2025.  Reappointment. Alisha Curtis, Little Rock, to the State Board of Health.  Term expires on December 31, 2025.  Replaces Stephanie Nickols. Dr. Brad Erney, Jonesboro, to the State Board of Health.  Term expires on December 31, 2025.  Reappointment. Dr. Melissa Faulkenberry, Little Rock, to the State Board of Health.  Term expires on December 31, 2025.  Reappointment. Dr. Blake Torres, Little Rock, to the State Board of Health.  Term expires on December 31, 2025.  Replaces Dr. Marsha Boss. Clay Waliski, Carlisle, to the State Board of Health.  Term expires on December 31, 2025.  Reappointment. Leslie Harmon Branman, Little Rock, to the Arkansas State Board of Nursing.  Term expires on October 1, 2025.  Replaces Rachel Sims. Michael Burdine, Texarkana, to the Arkansas State Board of Nursing.  Term expires on October 1, 2023.  Reappointment. Neldia Dycus, Cabot, to the Arkansas State Board of Nursing.  Term expires on October 1, 2025.  Reappointment. Amy Fecher, Sherwood, to the Arkansas State Board of Nursing.  Term expires on October 1, 2023.  Replaces Kaci Bohn. Melanie Garner, Fort Smith, to the Arkansas State Board of Nursing.  Term expires on October 1, 2024.  Reappointment. Stacie Hipp, Pine Bluff, to the Arkansas State Board of Nursing.  Term expires on October 1, 2024.  Reappointment. Janet Ivers, Jessieville, to the Arkansas State Board of Nursing.  Term expires on October 1, 2024.  Reappointment. Lance Lindow, Benton, to the Arkansas State Board of Nursing.  Term expires on October 1, 2025.  Reappointment. Lynne Ritchie, Little Rock, to the Arkansas State Board of Nursing.  Term expires on October 1, 2023.  Replaces Pamela Leal. Debra Schulte, Mountain Home, to the Arkansas State Board of Nursing.  Term expires on October 1, 2023.  Replaces Renee Mihalko-Corbitt. Haley Strunk, Crossett, to the Arkansas State Board of Nursing.  Term expires on October 1, 2025.  Replaces Yolanda Green. Anthony Bryce Brewer, Little Rock, to the Crime Victims Reparations Board.  Term expires on October 5, 2026.  Reappointment. Dr. Janice Church-Jackson, Little Rock, to the Crime Victims Reparations Board.  Term expires on October 5, 2026.  Reappointment. Anthony Bryce Brewer, Little Rock, to the Crime Victims Reparations Board.  Term expires on October 5, 2026.  Reappointment. Judge Marvin Day, Jonesboro, to the Arkansas Public Defender Commission.  Term expires July 1, 2023.  Replaces Judge Sam Barr. Quincy McKinney, Conway, to the Arkansas Public Defender Commission.  Term expires July 1, 2027.  Reappointment. Will Montgomery, Hope, to the Arkansas Public Defender Commission.  Term expires July 1, 2027.  Reappointment. Kimberly Weber, Rogers, to the Arkansas Public Defender Commission.  Term expires July 1, 2025.  Replaces Jerry Patterson. Chief Michael Cossey, Maumelle, to the Arkansas Fire Protection Services Board.  Term expires on October 14, 2025.  Reappointment. Chief Jeremy Criner, Siloam Springs, to the Arkansas Fire Protection Services Board.  Term expires on October 14, 2025.  Replaces John Jordan. Travis Dover, Mountain Home, to the Arkansas Fire Protection Services Board.  Term expires on October 14, 2025.  Reappointment. Bradly Moore, Marion, to the Arkansas Fire Protection Services Board.  Term expires on October 14, 2025.  Reappointment. Eric Tolin, El Dorado, to the Arkansas Fire Protection Services Board.  Term expires on October 14, 2025.  Replaces Jeffrey Pritchett. Chief Shane Wood, Fayetteville, to the Arkansas Fire Protection Services Board.  Term expires on October 14, 2025.  Replaces Larry Brewer. Judge Cristi Beaumont, Fayetteville, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council.  Term expires on July 1, 2025.  Replaces Judge Stephen Tabor. Kimberly Brown, Jonesboro, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council.  Term expires on July 1, 2025.  Replaces Christopher Dickie. Paula Cunningham, Little Rock, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council.  Term expires on July 1, 2025.  Replaces LJ Bryant. Carol Crews, Conway, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council.  Term expires on July 1, 2025.  Reappointment. Chief Carlos Garcia, Monticello, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council.  Term expires on July 1, 2025.  Replaces Jason Akers. Lequieta Grayson, Little Rock, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council.  Term expires on July 1, 2025.  Replaces Calvin Kirklin. Dorinda Haddock, Little Rock, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council.  Term expires on July 1, 2025.  Reappointment. Victor Hernandez, Fort Smith, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council.  Term expires on July 1, 2025.  Reappointment. Sara Jones, Sherwood, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council.  Term expires on July 1, 2025.  Reappointment. Norman Kemper, Austin, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council.  Term expires on July 1, 2025.  Reappointment. Teresa Belew Sproles, Little Rock, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council.  Term expires on July 1, 2025.  Reappointment. Sheriff John Staley, Austin, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council.  Term expires on July 1, 2025.  Reappointment. Paul Stevens, Little Rock, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council.  Term expires on July 1, 2025.  Reappointment. Jill Weinischke, El Dorado, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council.  Term expires on July 1, 2025.  Replaces Christopher White. Keri Cody, Ashdown, to the Arkansas Board of Podiatric Medicine.  Term expires on August 31, 2025.  Reappointment. Dr. David O’Dell, Jacksonville, to the Arkansas Board of Podiatric Medicine.  Term expires on August 31, 2025.  Reappointment. Dr. Laurel Tait, Little Rock, to the Arkansas Board of Podiatric Medicine.  Term expires on August 31, 2025.  Reappointment. Robert Davis, Little Rock, to the Arkansas Medal of Honor Commission.  To serve at the pleasure of the Governor.  Replaces RD Kinsey. Doug Hartz, Stuttgart, to the Arkansas Soybean Promotion Board.  Term expires on June 30, 2024.  Reappointment. Janelle Smith, Pine Bluff, to the Arkansas State Respiratory Care Examining Committee.  Term expires on August 7, 2025.  Reappointment. Mayor Joe Hurst, Van Buren, to the Board of Trustees of the Arkansas Public Employees’ Retirement System.  Term expires on March 9, 2028.  Reappointment. Judge Barry Moehring, Bentonville, to the Board of Trustees of the Arkansas Public Employees’ Retirement System.  Term expires on March 9, 2027.  Replaces David Hudson. John Allison, Conway, to the Board of Trustees of the State Police Retirement System.  Term expires on July 1, 2024.  Replaces Robert Burns. Denise Bugos, Bentonville, to the Board of Trustees of the State Police Retirement System.  Term expires on July 1, 2026.  Replaces Carl Hendrix. Toni Fraser, Little Rock, to the Governor’s Commission on People with Disabilities.  Term expires on June 1, 2025.  Reappointment. Joshua McCullough, Lowell, to the Governor’s Commission on People with Disabilities.  Term expires on June 1, 2024.  Replaces Craig Reinhardt. William Stevens, Little Rock, to the Governor’s Commission on People with Disabilities.  Term expires on June 1, 2026.  Replaces Rodney Farley. LeDante Walker, Hot Springs, to the Governor’s Commission on People with Disabilities.  Term expires on June 1, 2026.  Reappointment. Frank Guinn, Paragould, to the Independent Citizens Commission.  Term expires on November 5, 2026.  Replaces Charles Banks. Jan Zimmerman, Little Rock, to the Independent Citizens Commission.  Term expires on November 5, 2026.  Reappointment. Alison Williams, North Little Rock, to the State Banking Board.  Term expires on December 31, 2023.  Replaces George French. Amanda Furgerson, Damascus, to the Marine Sanitation Advisory Committee.  Term expires on October 5, 2025.  Reappointment. Todd Gadberry, Royal, to the Marine Sanitation Advisory Committee.  Term expires on October 5, 2025.  Reappointment. Shana Chaplin, Maumelle, to the Arkansas Workforce Development Board.  Term expires on May 1, 2026.  Replaces Johnny Key. Brian Reel, Ravenden Springs, to the Arkansas Workforce Development Board.  Term expires on May 1, 2026.  Replaces John Scott Bull. Scott Alsbrook, Conway, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2026. Replaces Sharon Hawkins. Scott Lane, Monticello, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2026. Reappointment. Darin Mitchell, North Little Rock, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2026. Reappointment. Vayle Hope Benedict, Fayetteville, to the Arkansas State Independent Living Council. Appointment expires February 1, 2025. Replaces Lori Arnold. Bruce Maloch, Magnolia, to the Arkansas Livestock and Poultry Commission. Appointment expires January 14, 2029. Replaces James Smith. Dr. Danna Grear, Fayetteville, to the Breast Cancer Control Advisory Board. Appointment expires January 14, 2025. Replaces John Lynch. Jeff Hankins, Little Rock, to the Arkansas Freedom of Information Task Force. Appointment expires August 9, 2025. Reappointment. Representative Brian Evans, Cabot, to the Southern Regional Education Board Legislative Advisory Council. Serves at the will of the Governor. Replaces Senator Joyce Elliott. Representative John Maddox, Mena, to the Southern Regional Education Board Legislative Advisory Council. Serves at the will of the Governor. Open Position. Representative Brian Evans, Cabot, to the Board of Control for Southern Regional Education. Appointment expires June 30, 2024. Replaces Senator Joyce Elliott. Bill Gossage, Little Rock, to the Board of Control for Southern Regional Education. Appointment expires June 30, 2026. Reappointment. Diane Zook, Little Rock, to the Board of Control for Southern Regional Education. Appointment expires June 30, 2025. Replaces Lori Griffin. Dr. Jennifer Vincenzo, Bentonville, to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires August 24, 2026. Reappointment. Vernon Maupin, Malvern, to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires August 24, 2026. Reappointment. Dr. Brian Jones, El Dorado, to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires August 24, 2026. Reappointment. Reverend Matthew Hodges, Sr., Wynne, to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires August 24, 2026. Reappointment. Julie Matkins, Bentonville, to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires August 24, 2026. Open Position. Rachel Bunch, Little Rock, to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires August 24, 2026. Open Position. Dr. Particia Conrad, Van Buren, to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires August 24, 2026. Open Position. Dr. Shannon Fleming, Little Rock, to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires August 24, 2026. Open Position. Linda Renfro, Fort Smith, to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires August 24, 2026. Open Position. Kathleen Bell, Helena, to the Arkansas Sentencing Commission. Appointment expires May 15, 2027. Replaces Joseph Roberts. Daniel Shue, Fort Smith, to the Arkansas Sentencing Commission. Appointment expires May 15, 2027. Reappointment. Chief David Williams, McGehee, to the Governor’s Advisory Commission on National Service and Volunteerism. Appointment expires February 12, 2025. Replaces Susana O’Daniel. Shayla Copas, Little Rock, to the Governor’s Advisory Commission on National Service and Volunteerism. Appointment expires February 12, 2025. Replaces Gloria Redman. Benetick Maddison, Springdale, to the Arkansas Access to Justice Commission. Appointment expires October 15, 2025. Replaces Kerri Michael. Daniel Turner, Arkadelphia, to the Sex Offender Assessment Committee. Appointment expires July 1, 2026. Replaces Kimberly Dale. Derrick Threadgill, North Little Rock, to the Sex Offender Assessment Committee. Appointment expires July 1, 2026. Reappointment. Steven Blackwood, Little Rock, to the Department of Human Services State Institutional System Board. Appointment expires June 30, 2029. Reappointment. Billy Doyle Young, Bigelow, to the Department of Human Services State Institutional System Board. Appointment expires June 30, 2028. Replaces Michael Russell. Jonathan Brown, Russellville, to the Department of Human Services State Institutional System Board. Appointment expires June 30, 2027. Replaces John Yarbrough. Marquis Golden, Little Rock, to the Department of Human Services State Institutional System Board. Appointment expires June 30, 2024. Replaces Michael Burden. Keith Sikes, Farmington, to the State Board of Licensure for Professional Engineers and Professional Surveyors.  Term expires on July 1, 2026.  Replaces Ivan Hoffman CONTACT: Press Shop (press@governor.arkansas.gov) Read More
38
Governor's Office
2023-01-06 22:21:00
LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments: Keith Chrestman, Jonesboro, as Circuit Judge for the Second Judicial Circuit.  Term expires on December 31, 2024.  Replaces Judge Cindy Thyer. Jim Andrews, El Dora...